The Color of Music is an educational project presented by the Jackson Symphony League. The contest is open to West Tennessee public, private, parochial, and home school students in grades K-8.

2017 Color of Music Grand Prize Winners
Click on thumbnails to view large versions of each work.

The Bravo Award
'Impressionist Piano'
Keneth Hector
Pope 3rd grade

The Prelude Award (K-2)
'Midnight Music on the Moldau'
Maddie Simms
Faith Tutorial 2nd grade

The Capriccio Award (3-5)
'Sundown'
George Newton
Martin Elem 5th grade

The Fantasia Award (6-8)
'The Moving Music'
Claudia Amos
USJ 7th grade
2017 Color of Music Honorable Mentions
Click on thumbnails to view large versions of each work.

Honorable Mention
'Colors'
Tessa Pashley
Augustine K grade

Honorable Mention
'Wavy Music'
Gloria Choi
Pope K grade

Honorable Mention
'Big Parade'
Madison Stills
Alamo City Schools 1st grade

Honorable Mention
'Swirling Sounds'
Mack McElrath
Pope 1st grade

Honorable Mention
'The Color Mess'
Britt Knight
USJ 1st grade

Honorable Mention
'Musical Forest'
Haiden McNatt
Faith Tutorial 2nd grade

Honorable Mention
'Artsy Music'
Anton Higgs
Pope 2nd grade

Honorable Mention
'Dinoaur Invasion'
Jake Brown
Bells Elem 2nd grade

Honorable Mention
'Land of a Thousand Wishes'
Bailey Powell
Bells Elem 3rd grade

Honorable Mention
'The Indian Band'
Trinity Boyd
Martin Elem 3rd grade

Honorable Mention
'Let's Move'
Evelyn Flores
Rose Hill 3rd grade

Honorable Mention
'The Ocean Music'
Alina Vo
Martin Elem 3rd grade

Honorable Mention
'The Beat Begins in Darkness'
Jaylee Donald
Rose Hill 4th grade

Honorable Mention
'Splashing Seas'
Naomi Truwe
Augustine 4th grade

Honorable Mention
'The March'
Alexi Harrison
Home School 4th grade

Honorable Mention
'Lost in Music'
Chloe Peevyhouse
Martin Elem 5th grade

Honorable Mention
'The Moldau Calls'
Miriam Putt
Faith Tutorial 5th grade

Honorable Mention
'Seaweed'
Karli Thompson
Trenton Rosenwald Middle 5th grade

Honorable Mention
'Continuing March'
Amelia Freeman
Alamo City Schools 5th grade

Honorable Mention
'The Griding Sounds of Music'
Adam McDonald
Rose Hill 6th grade

Honorable Mention
'The Wild Wood'
Ellen Beebe
Faith Tutorial 6th grade

Honorable Mention
'My Moods'
Emilie Gortney
Rose Hill 7th grade

Honorable Mention
'Swan Lake'
Caroline Wilkerson
USJ 7th grade

Honorable Mention
'Fountain on the Mountain'
Julie Wagner
USJ 8th grade

Honorable Mention
'The Royal Renaissance'
Jenna Leigh Sammons
USJ 8th grade
2017 Color of Music Blue Ribbon Winners
Click on thumbnails to view large versions of each work.

Blue Ribbon
'Splash of Flowers
Kobe Cook
Rose Hill K grade

Blue Ribbon
'Colors I Hear'
Bennett Stephenson
Pope K grade

Blue Ribbon
'Mixed Ip'
Bella DeSpain
Rose Hill K grade

Blue Ribbon
'Parade to the Castle'
Zoey Lay
Bells Elem K grade

Blue Ribbon
'Look and Listen'
Damen Lee
Pope K grade

Blue Ribbon
'The Marching Band'
Ara Ricketts
Dresden Elem 1st grade

Blue Ribbon
'Dark to Bright'
Clifford Watkins
Rose Hill 1st grade

Blue Ribbon
'Tales of the River'
Tanner Evans
Faith Tutorial 1st grade

Blue Ribbon
'Colorful Hills'
Maclyn Barry
Alamo City School 1st grade

Blue Ribbon
'Music Flow'
Addison Cupples
Pope 1st grade

Blue Ribbon
'Homecoming'
Isaac Holmes
Home School 1st grade

Blue Ribbon
'Golden City'
Nevaeh Peevyhouse
Augustine 2nd grade

Blue Ribbon
'A Splash of Music'
William Smith
Rose Hill 2nd grade

Blue Ribbon
'Music is Hot!'
Chris Gonzalez
Pope 2nd grade

Blue Ribbon
'Streams of Shining Waters'
Ruthie Freeman
Home School 2nd grade

Blue Ribbon
'Playing Under the Stars'
Alexandria Hayes
Pope 3rd grade

Blue Ribbon
'Heaven'
Addalyn Dunn
Bells Elem 3rd grade

Blue Ribbon
'The Marching Men'
Jayden Eckles
Alamo City School 3rd grade

Blue Ribbon
'Spirit of Music'
Carley Rickenbaker
Faith Tutorial 3rd grade

Blue Ribbon
'The Beautiful Evening'
Lucy Carson
Augustine 3rd grade

Blue Ribbon
'Sugarplum Dancers'
Hayden Swaim
Martin Elem 4th grade

Blue Ribbon
'A Sea of Wonder'
C.J. Wood
Alamo City School 4th grade

Blue Ribbon
'Sing a New Song'
Akeisha Chua
Martin Elem 4th grade

Blue Ribbon
'The Midnight Dance'
Hannah Vaides
Augustine 4th grade

Blue Ribbon
'Dancin in the Night'
Jaycee Butler
Rose Hill 4th grade

Blue Ribbon
'Playing Guitar'
Ben Norwood
Pope 5th grade

Blue Ribbon
'A Magical Multitude'
Caroline Hayes
St. Mary's 5th grade

Blue Ribbon
'Musical Beauty'
Zainab Manneh
Pope 5th grade

Blue Ribbon
'Protecting My Young'
Leartis Partee
Rose Hill 8th grade

Blue Ribbon
'The Silent Cabin'
Beth Lentz
Augustine 5th grade

Blue Ribbon
'Twinkling Stars'
Zane Harrison
Home School 6th grade

Blue Ribbon
'Let's Get Happy'
Lily Lewis
Rose Hill 6th grade

Blue Ribbon
'I See the Sounds'
Chase Collins
Rose Hill 6th grade

Blue Ribbon
'River Woman wiith a Human'
Sherlyn Gonzalez
Alamo City School 6th grade

Blue Ribbon
'Bursting Colors'
Mia Borgognoni
Augustine 6th grade

Blue Ribbon
'Colors'
Emma Eddleman
Augustine 7th grade

Blue Ribbon
'Music Within Me'
Stephanie Nnaji
USJ 7th grade

Blue Ribbon
'City Never Rest'
Ally Pyron
Rose Hill 7th grade

Blue Ribbon
'A Night in the Old Forest'
Monique Schiebout
Augustine 7th grade

Blue Ribbon
'Beautiful Disaster'
Victoria Mcadory
Augustine 7th grade

Blue Ribbon
'Night at the Carnival'
Tristan Kluck
Augustine 8th grade

Blue Ribbon
'Into the Woods'
Meg Borgognoni
Augustine 8th grade

Blue Ribbon
'Drastic Transtion'
Abby Porter
USJ 8th grade

Blue Ribbon
'Just Let Me Dance'
Morgan McDonald
Rose Hill 8th grade
Visit the Color of Music Sponsors
See Prize Winners from Other Years